eticaret alışveriş

Türkiye'de hızla gelişen e-ticaretteki yükseliş rakamlara da yansıdı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre Türkiye'de internet kullanımının artmasıyla 2011 yılı içinde e-ticaret pazar hacmi 2005 yılına göre 16 kat artarak 23 milyar liraya ulaştı. Böylece Türkiye 2011 yılında oransal olarak, Hindistan'dan sonra dünyada en hızlı büyüyen ikinci e-ticaret pazarı oldu.

2010 ve 2011 yıllarında Türkiye’deki e-ticaret sektörüne yaklaşık 750 milyon dolarlık doğrudan yabancı yatırım geldi. Bu rakam Türkiye’ye yapılan doğrudan yabancı yatırımların yüzde 3.7’sini oluşturdu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, elektronik ticaret alanında Dünya'da önemli pazar paylarına sahip Amazon, eBay ve Naspers gibi şirketlerin Türkiye'de yatırımlarının her geçen gün arttığına dikkat çekti. Özellikle yabancı yatırımcıların Türkiye'deki elektronik ticaret potansiyelini ve gelişimini yakından takip ettiğini söyleyen yetkililer, "Ülkemizde e-ticaret yatırımlarını artırmış olup, özellikle son dönemde yabancı yatırımcılar ülkemizin e-ticaret potansiyeli ve gelişimi yakından takip ediyor" dediler.