sanal mağazalar için 5 seo stratejisi

İnternet kullanımı yaygınlaştıkça insanlar en ufak şeyleri dahi bulmak için arama motorlarını kullanmayı tercih ediyorlar.

Teknolojik gelişmeler ile eticaretin yapılabileceği güvenilir sistemlerin ortaya çıkmasıyla online alışverişte gün geçtikçe yaygınlaşmaya başladı. İnsanlar internette sosyal medyayı kullanarak diğer kişilerle iletişim kuruyorlar, ürünleri arayarak fiyatlarını karşılaştırıyorlar ve en sonunda ise alışverişlerini yapıyorlar.

Ülkemiz e-ticaret sektörü yönünden henüz emekleme döneminde. Önümüzdeki yıllarda sanal alışveriş rakamının daha da arttığını göreceğiz.

Bunun sebeplerinden bir tanesi sanal mağazaların firmalara ciddi anlamda rekabet ve maliyet avantajı sunuyor olmasıdır.

Bu fırsatları bildiğimiz için hemen bir senaryo düşünelim.

Örneğin; Bu pastadan pay almak için kendimize bir e-mağaza kurduk ve ürün satacağız. Daha önceden e-mağaza açarak sanal ortamda faaliyet gösteren birçok rakibimiz var. Mağazamızın açtık, ürünlerimizi elle ekledik veya bir toptancı/tedarikçi ile anlaşarak entegrasyon hizmetine abone olduk ve ürünlerimizi kendi e-mağazamıza ekledik.

Ürünlerimizi ekledik ama istediğimiz ziyaretçi performansını online mağazamızda yakalayamıyoruz.

Sanal mağazamızın fazla ziyaret edilmesi için neler yapabiliriz?

Herşeyden önce eticaret sitesi sahiplerinin aklına SEO çalışması gelmektedir. Bir firma ile anlaşarak SEO çalışması mı yaptırmalıyız yoksa kendimizde SEO çalışması yapabilirmiyiz?

Herşeyden önce SEO çalışması doğru şekilde yapılmadığı zaman yarardan çok zarar getirebilecek bir uygulamadır.

Aslında sitemiz için basit, etkili ve güvenli bir SEO çalışmasını kendi kendimize de yapabiliriz.

Şimdi yapabileceklerimize kısaca bir göz atalım.

1. Sitenizdeki URL'leri düzenleyin.

Özellikle ürünlerin detay sayfalarının URL isimlerini (kullandığınız e-ticaret sistemi izin veriyorsa) düzenleyin. Kategori sayfaları gibi sayfalarında isimlerini düzenlerseniz iyi olur.

Bu çok önemli bir stratejidir. Piyasada halen URL'lerinizi düzenlemeye izin vermeyen veya anlamsız URL'ler üreten bir çok eticaret sitesi var.

Örneğin;

Tavsiye edilmeyen URL: www.sanalmagazam.com/store/products/View?ID=771546productID=253384&locad=5

Tavsiye edilen SEO URL: www.sanalmagazam.com/products/clutch-bags

Ürünlerinizin veya kategorilerinizin isimleri URL'ler içinde geçerse bu size arama motorlarından artı puan kazandırır. Arama motorları öncelikle arama işlemini URL isimlerine göre daha sonra ise meta title gibi etiketlerde ve sayfa içindeki kelimelere göre yapmaktadır. Bu sebeple URL isimlerinin yanında sayfaların meta etiketlerini düzenlemek büyük avantaj sağlar.

Örnekle açıklamak gerekirse;

1. Ürünün detay sayfasında ki Meta title etiketine "Apple iPhone 4S Siyah 16 GB cep telefonu satın al" şeklinde bir açıklama yazmak,

2. Meta keywords içinde "Cep telefonu, Apple, iPhone 4S, mobil telefon" gibi kelimeler yazmak,

3. Meta description kısmına "Apple iPhone 4S genel ve teknik özelliklerini inceleyin" açıklama yazmak,

gibi.

Meta keywordslerde belirtilen kelimeleri yazarken sayfanızda kullanılan kelimeleri seçmeniz performans açısından iyi olmaktadır. Buraya yazacağınız anahtar kelimeleri ürün adı ve açıklamasından çıkartabilirsiniz.

2. Ürün isimlerini, açıklamalarını ve resimlerini optimize edin.

Özellikle tedarikçi entegrasyonu aboneliğiniz varsa, tedarikçi xml dosyaları ile sitenize gelen ürünler ve bilgileri diğer sitelerde daha önce kullanılmıştır. Bu ürün bilgileri daha önce kullanıldığından sitenizin SEO puanına olumsuz etki etmektedir. Bu sebeple ürün isimlerinin düzenlenmesi tavsiye edilir. E-ticaret sitenizin ziyaretçilerinin yada arama yapan insanların daha rahatlıkla anlayabileceği isimlendirme yapabilirsiniz.

Sayfa içeriklerinizi zenginleştirmek için ürünlerin açıklamalarını gözden geçirin ve açıklaması olmayan ürünler varsa mutlaka gerekli açıklamaları yazın. Ürün açıklamalarını yazarken anahtar kelimeler kullanmaya özen gösterin. Örneğin ürün bir cep telefonu ise ürün açıklamasından birden fazla defa cep telefonu kelimesini kullanmak gibi.

Ürünlerinizin eksik resimleri varsa online mağazanızı ziyaret edecek kullanıcıların ürünü görerek daha kolay karar vermesi için eksik resimleri tamamlayın ve ürün resimlerinde ALT ve TITLE taglarını kullanarak anahtar kelimelerinizi resimle ilişkilendirin. Biraz önce bahsettiğimiz gibi bu etiketlerde cep telefonu kelimesini vurgulayabilirsiniz. Örneğin; "Apple iPhone 4S Siyah 16 GB cep telefonu" gibi.

3. Her sayfa için doğru anahtar kelimeyi seçmek

Bir eticaret sitesinde yüzlerce ürün bulunur ve çapraz linklerde düşünüldüğünde binlerce sayfa oluşabilir. Bu şekilde bir e-ticaret sistemi ürün açıklamalarından ve fiyatlardan kullanıcı görüşlerine ve sevkiyat bilgilerine kadar çok fazla bilgi ihtiva eder. Bu sebeple anahtar kelimeler önemli. Site içi linklerde sayfalar arasında ki A etiketi ile oluşturulan linklerin TITLE taglarına anahtar kelimeleri yazabilirsiniz. Örneğin; "Apple iPhone 4S Siyah 16 GB cep telefonu incele" gibi.

4. Yorumlar ve kullanıcı geri bildirimleri

Her ürün detay sayfasında kullanıcıların geri bildirimde bulunabilecekleri ve yorumlarını yazabilecekleri alanlara sahip olmanız tavsiye edilir. Bir kullanıcı yorum yaptığında ve yorum yayınlandığında ürün detay sayfanızın içeriği zenginleşir. Bu sebeple sayfanız üzerinde ziyaretçilere yönelik bu tür alanların bulunması iyi olur. Mümkünse site ziyaretçilerinizi yorum yapmaya teşvik edici uygulamalar yapın. Örneğin yorum yapana 1000 puan gibi.

Kullanıcıların ürünlerinize yapacağı yorumlar sayfalarınızın içeriğini değiştirecektir ve arama motorları değişen sayfalardan dolayı sitenizin aktif olarak ziyaret edildiğini veya aktif olarak kullanıldığını anlayacaktır. Bu da e-mağazanızın SEO puanını yükseltecektir.

5. Link oluşturma

Site içi linklerin yanında diğer sitelerden sizin sitenize gelen linklerde arama motorları için önemlidir. Ne kadar kaliteli sitelerden link alırsanız sitenizin SEO puanı o kadar yüksek olacaktır.

Bunun için Facebook, Twitter gibi çeşitli sosyal medya ortamlarında sitenize ait sayfalar oluşturarak ürünlerinize ait linkleri bu sitelerde paylaşabilirsiniz. Hem ürünlerinizi tanıtmış olursunuz hemde sitenize link alırsınız.