mobil web sitesi neden önemli

Son zamanlarda mobil sitelerin artışı, cep telefonu teknolojisinde ki gelişmelere bağlı olarak ve insanların zamanlarını daha tasarruflu kullanmalarını istemelerinden dolayı işlemlerini mobil cihazlardan yapmaları neticesinde daha hızlı bir ivme kazanmıştır.

Bu duruma; cep telefonları üzerinden Facebook ve Twitter'ın kullanılması en basit örnek olarak verilebilir. Özellikle Twitter bir çılgınlık haline geldi. Birçok internet kullanıcısı her yaptığı aktiviteyi tweet olarak kendi hesabında yayınlıyor.

Ticari yönden baktığımızda ise; gelişmiş ülkelerde büyük şirketlerin birçoğu mevcut sitelerinin mobil uyumlu arayüzlerini yayınladılar. Mobil eticaret önemseniyor ve şirketler bu pastadan pay almak için gereken adımları hızlı şekilde atıyorlar.

Mobil website neden bu kadar önemli?

Çeşitli kaynaklardan derlenen aşağıda ki istatistiklere baktığımızda mobil sitelerin neden önemli hale geldiğini ve birkaç yıl içinde çok daha önemli hale geleceğini görebiliriz.

Örneğin;

- Dünya genelinde 2011 yılı Aralık ayı itibariyle internet 2,267,233,742 kullanıcı sayısına ulaşmıştır.

- İnternet kullanımının %28'i mobil aygıtlardan gerçekleşmektedir.

- 2009 yılından bu yana Dünyada ki mobil internet kullanıcı sayısı her sene %100 artmıştır.

- Ebay şu anda sitesinin mobil arayüzü ile her 2 saniye de bir ürün satmaktadır.

- Birkaç yıl içinde mobil cihazlardan internete erişim, toplam erişim içerisinde %50'ye ulaşacaktır.

- Smartphone ile yapılan internet aramaları her ay ortalama 2 kat artmaktadır.

- 3 yıl içerisinde tablet satışları pc satışlarından daha fazla olacaktır.

- YouTube videolarının görüntülenmesinin %20'si mobil cihazlardan yapılmaktadır.

Türkiye'de mobile geçiş durumu nedir?

Türkiye'de, büyük şirketler ve çok ziyaretçi alan siteler yavaş yavaş sitelerinin mobil arayüzlerini hazırlıyorlar ve bu şirketlerden bazıları geçiş sürecini tamamladılar. Orta ölçekli işletmelerin küçük bir bölümü dönüşüm sürecine hazırlanıyor. Dönüşüm süreci gelişmiş ülkelere göre oldukça yavaş işlemekte.

E-ticaret sitelerinde mobile geçiş durumu nedir?

E-ticaret sitelerinde durum hiç iç açıcı değil. Birçok firma eticareti çeşitli eticaret sistemi sağlayıcılardan paket kiralayarak gerçekleştirmekte. E-ticaret altyapı hizmeti veren firmaların %90'ı ise mobil e-ticarete şu anda destek vermiyor. Mobil eticarete destek veren sağlayıcılar ise arayüzleri ücretli olarak satmaktadır.

OpenCart, OsCommerce gibi açık kaynak kodlu e-ticaret sistemi kullanarak ticaret yapan işletmeler için ise diyebileceğimiz; açık kaynak kodlu sistemler şu anda tam olarak mobil uyumlu değil. Genelde uyumluluk sorunu Responsive dizayn teknikleri kullanılarak Css'ler ile çözülmeye çalışılmaktadır.

Mobil aygıtlardan bağlanan kullanıcı sayısını gözönüne aldığımızda mobil websitesi olmayan bir firma -özellikle e-ticaret siteleri- sitesini gezen müşteri olma potansiyeline sahip ziyaretçileri kaçırmaktadır. Rekabetin had safhada olduğu günümüzde, bu lükse hiç bir firmanın sahip olmadığını söyleyebiliriz.

Mobil websitesi gerekli mi?

Daha öncede belirttiğimiz gibi mobil aygıtların özellikleri her geçen gün daha fazla gelişmektedir. Bu özelliklerden birisi de sahip oldukları internet tarayıcılarıdır.

Bu nokta da karşımıza çıkan soru ise şudur; Her gün daha da fazla gelişen mobil tarayıcılar siteleri rahatlıkla gösterebilse bile gerçekten mobil web sitesine ihtiyacımız var mı?

Bu soruya verilecek cevap şüphesiz ki "Evet" olacaktır. Peki neden "Evet"?

Bu sorunun 3 tane temel cevabı bulunmakta.

1. Web sitelerini gözönüne aldığımızda standart bir sitenin ortalama sayfa genişliği 960, 980 pixel'dir. Bu site 240 yada 320 pixel genişliğinde bir mobil tarayıcı ile görüntülenirse ekranda ki bilgileri okumak için kullanıcının sürekli ekranı büyütüp küçültmesi gerekir. Bu durum kullanıcıyı oldukça zor durumda bırakacaktır.

2. Mobil cihazların gerek kapasitelerinden gerekse internet bağlantı limitlerinden dolayı sayfaların özel tasarlanması gerekmektedir. Site hem hızlı açılmalı hemde gereksiz veri transferi yapmamalıdır.

3. Mevcut pazar alanını genişletmek ve müşterilerle iletişimde kolaylık sağlamak için Dünya'da mobile doğru yönelim mevcut ve işletme olarak bu sürecin içerisinde yer almalıyız.

Mobil site tasarımı nasıl olmalıdır?

1. Mobil web sitenin tasarımı var olan web sitemizle uyumlu olması tercihe bağlı bir seçenektir.

2. Site birden çok mobil tarayıcıda düzgün bir şekilde görüntülenebilmelidir.

3. Daha küçük bir ekran çözünürlüğüne daha fazla bilgi sığdırılması gerekeceğinden sitede mümkün olduğunca gereksiz içerik bulunmamalıdır. Ne kadar az ve öz bilgi bulunursa ekranın karmaşıklığı o oranda azalacaktır.

4. Sitede kullanılacak görseller, animasyonlar ve diğer medya içerikleri mobile göre optimize edilmelidir.

5. Hem web sitemiz hem de mobil sitemizde aynı bilgiler bulunmalıdır. Bu sağlamak için her iki sitede gösterilecek bilgiler aynı veritabanından alınmalıdır.