mobil e-ticaret nedir

Hergün biraz daha hızlı gelişen teknoloji beraberinde hayatımıza yeni yeni kavramlar getirmektedir.

İnternette site açarak müşteri yelpazesini genişletmek ve verdiği hizmetlerinin kalitesini arttırmak isteyen firmalar açısından bu yeni kavramlardan en önemlisi şüphesiz ki m-ticaret (mobil ticaret) kavramıdır.

Mobil ticaretin tarihçesi

Mobil ticaretin başlangıcı 1990'lı yıllara dayanmaktadır.

1997 yılında Coca-Cola firmasının Finlandiya'nın Helsinki şehrinde SMS mesajları ile ödeme kabulünü yapan dağıtım makinalarını kullanması mobil ticaretin hayatımızda yer almaya başlayacağı ilk milat tarihi olmuştur. Aynı yıl yine Finlandiya da Merita Bankasının SMS aracılığıyla mobil telefonlar üzerinden bankacılık işlemlerini yapan ticari hizmeti faaliyete başlamıştır.

1998 yılında Finlandiya da mobil telefonlar üzerinden ödeme yaparak zil sesi melodisi şeklinde dijital içerik satan e-ticaret siteleri yayına başlamıştır. Bu servisler belirli bir numaraya SMS mesajı göndererek zil sesinin telefona indirilmesi şeklinde çalışmaktaydı.

1999 yılında Filipinlerde ve Japonyada ulusal olarak mobil telefonlar üzerinden ödeme kabul eden ticari platformlar oluşturulmuştur.

Mobil ticari servisler 2000 yılının başlarında hızlı bir şekilde yayılmaya başlamıştır. Norveçte araç park ücretlerinin mobil telefonlar üzerinde ödeme hizmeti başlamıştır. Avusturya da ise tren biletlerinin mobil cihazlar üzerinden satın alınması hizmeti sunulmuştur. Japonya da ise uçak biletlerinin mobil aygıtlardan satın alınması hizmeti verilmeye başlanmıştır.

2002 Nisan ayında mobil ticaretin gelişmesine öncülük etmek ve standartların belirlenmesi amacıyla Motorola firması ve ETSI (Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü) öncülüğünde Global Mobil Ticaret Forumu (GMCF) kurulmuştur.

Mobil ticaretin hayatımıza girişine uzak kalmayan yayıncılar ise ilk mobil ticaret kitabını 2002 yılında yayınlamışlardır.

2003 yılında ise mobil ticaretle ilgili ilk semineri Oxford Üniversitesi düzenleyerek mobil ticaretin gelişimine katkıda bulunmuştır.

2003 yılından sonra her yıl biraz daha hızlanarak gelişmeye başlayan mobil ticaret 2010 yılından sonra her sene 2 kat hızlanarak büyümeye başlamıştır. Özellikle akıllı telefonların sahip olduğu özelliklerin iyice artması, internete bu cihazlar üzerinden rahatça heryerden bağlanılabilmesi mobil ticaretin gelişimine büyük katkıda bulunmuştur.

Günümüzde şirketler PDA (tabletler) ve cep telefonlarının sağladığı avantajı kullanarak mobil ticareti müşterileriyle daha etkin biçimde iletişim kurabilmek için her gün daha fazla kullanmaktadırlar.

Nokia, Ericsson, Motorola gibi firmalar mobil ticaretin gelişimine katkıda bulunmak için mobil telefon servis hizmeti sağlayan firmalar ile işbirlikleri yapmaktalar ve akıllı telefonların günlük hayatımızda daha da fazla kullanılabilmesi için çaba sarfetmektedirler.

Mobil ticaretin ülkemizde ki durumu

Ülkemizde iPhone ve benzeri akıllı telefonların günlük hayatımızda sıkça kullanmamız neticesinde mobil ticaret popülaritesi yükselmektedir.

Büyük e-ticaret siteleri farklı akıllı cihazlarda sitelerini görüntüleyebilmek ve müşterilerine alışveriş imkanı sunmak için mobil uyumlu programlar hazırlamışlardır. Mobil versiyonu olmayan siteler ise bütçelerine göre hazırlatmak için programlarını yapmaktadırlar.

Mobil aygıtların popülaritesinin iyice arttığı günümüzde özellikle e-ticaret sitelerinin mobil versiyonunun da olması kaçınılmaz bir hale gelmiştir.