mobil eticaret

Çeşitli medya kuruluşlarının yaptığı araştırmalar mobil uyumlu aygıtlardan yapılan online alışveriş rakamının her sene yükseldiğini ortaya koymaktadır.

ComScore firmasının ABD'de yaptığı araştırmaya göre mobil pazarlama stratejisi geliştiren firmaların sayısı 2011yılında 2010'a göre %75 oranında arttı.

Ülkemizde ise firmalar mobil pazarlama stratejileri geliştiriyorlar ve büyük şirketler yavaş yavaş siteleri için mobil uygulamalar veya mobil aygıtlara uyumlu sitelerini hazırlamaya başladılar.

Ülkemizde mobil e-ticaret konusunda büyük bir pazar mevcut ve firmalar mobil eticaretin sunduğu fırsatlardan yararlanmak için yeterince hızlı hareket edemiyorlar.

Ülkemizde ki cep telefon kullanımını düşündüğümüz ve mobil sitesi olan firma sayısını göz önüne getirdiğimizde pazarın büyüklüğünü kolayca anlayabilmekteyiz.

Mobil uygulamalar mı yoksa mobil siteler mi daha iyi?

Mobil uygulama mı yoksa mobil sitemi şeklinde karar vermeye geldiğimiz zaman, en uygun seçim sizin yaptığınız işe göre değişmektedir.

Örneğin;

- Etkileşimli bir oyun geliştiriyorsanız, uygulama en iyi çözümdür.

- Geniş bir çevrenin kolayca ulaşıp görüntülemesini istediğiniz içerikleriniz varsa (haberler, ürünler gibi) o zaman mobil uyumlu web site daha iyi olacaktır.

Bazen hem uygulama hem de web site çözüm olabilmektedir.

Elbette karar verirken gözönünde bulundurmamız gereken diğer noktalarda vardır. Öncelikli olarak hangi seçimin daha avantajlı olduğunu bilmemiz gerekir.

Mobil uyumlu web siteler ile uygulamalar arasındaki farklar nelerdir?

Mobil web sitelerin uygulamalara göre daha çok avantajı vardır. Örneğin daha geniş bir kullanıcı kitlesi ulaşabilir, hazırlanması maliyet yönünden daha uygundur vs.

Şimdi bu avantajlara kısaca bakalım.

- Mobil web siteler birçok aygıtla uyumludur.

Bir mobil uygulama sadece yazılı olduğu platformda çalışacaktır. Örneğin Android için hazırlanmış uygulama iPhone'larda çalışmaz. Dolayısıyla uygulamalar telefonun sistemine özel yazılmalıdır. Şu anda pazarda en az 5 tane büyük telefon üreticisi var. Bu durum siteniz için 5 ayrı uygulama anlamına gelmektedir. Web siteleri ise bir defa hazırlanır ve browser aracılığıyla ulaşıldığından birçok telefonda sorunsuzca çalışabilmektedir.

- Mobil sitelerin güncellenmesi kolaydır.

Bir web sitesi uygulamaya göre daha dinamiktir. Örneğin web sitenize yeni özellikler eklendiğinde tüm kullanıcılar bu özellikleri kullanabilirler. Uygulamalarda ise uygulamanın güncellenmesi gerekmektedir ve telefon kullanıcısının uygulamayı yeniden indirip güncellemelidir.

- Mobil siteler internette kolayca bulunabilir ve erişilebilir.

Telefonlara özel yazılan uygulamalar belirli bir siteden download edilip kurulması gerekirken mobil web sitelere arama motorları vasıtasıyla kolayca ulaşılabilir.

- Mobil sitelerin linkleri internette paylaşılabilir.

Örneğin sitenizde bulunan bir ürünün linki twitter, facebook gibi bir çok kişinin ulaşabileceği sitelerde paylaşılabilirken uygulamalar size link paylaşımı imkanı sunmaz.

- Mobil siteler silinmez.

Telefon kullanıcısı yüklediği uygulamayı telefonun hafızasında çok yer işgal ettiğinden dolayı kaldırabilir fakat mobil web sitelerde böyle bir durum söz konusu değildir.

- Mobil sitelerin yapım maliyeti daha ucuzdur.

Siteniz için uygulama yaptırdığınızda iPhone için ayrı, Android için ayrı, Blackberry için ayrı veya diğer telefonlar için ayrı ayrı uygulamaların yazılması gerekmektedir. Ayrıca uygulamalar web sitenizden içerik alacaksa (örneğin ürün bilgileri vs. gibi), sitenizin ilgili içerikleri alıp vermesi için API'lerin olması gerekmektedir. Mobil web siteler ise bir defa hazırlanır ve yayınlanır. İlerleyen zamanlarda sitenin güncellendiğini de düşünürsek tüm yazılan uygulamaların tekrar güncellenmesi gerekmektedir. Uygulamaların yazılması ve güncellenmesi maliyet açısından yüksektir. Ayrıca yazılan bu uygulamalar telefon üreticilerinin sitelerinde yayınlanmaktadır. Uygulamanın onay alması vs. gibi süreçler vardır. Bu süreçler hem zaman alıcı hem de maliyetli bir süreçtir.

Mobil uygulamalar ne zaman avantajlıdır?

Mobil web sitelerinin avantajı uygulamalara göre daha fazla iken, uygulamaların popülerliği halen oldukça fazla. Eğer aşağıdaki işlerden birini yapmak istiyorsanız uygulama daha mantıklı bir çözüm olacaktır.

- Etkileşimli oyunlar.

- Kişisel kullanım programları (Örneğin ajanda, not defteri vs. gibi)

- Karmaşık hesaplamalar ve raporlama (Örneğin veri girişi ve hesaplama işlemlerini içeren programlar gibi)

- Telefonun üzerindeki özellikleri (örneğin kamera gibi) kullanarak çeşitli işlemleri yapmak

- İnternet bağlantısının gerekli olmadığı işlemler (Örneğin oyun oynamak yada hesaplama amacıyla veri girmek gibi)

Yahoo ve Ipsos firmalarının 2011 yılında 13-54 yaş aralığından yapmış olduğu araştırmaya göre mobil site kullanarak alışveriş yapan kullanıcıların oranı %73'tür. Bu oran bize e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin 4'te 3'ünün mobil uyumlu sanal dükkan kurmayı tercih ettiğini göstermektedir.