mobil e-ticaret nedir, faydaları nelerdir

Firmaların ticari faaliyetlerini gerçekleştirirken yaptıkları işlemlerin akıllı telefonlar, tabletler gibi kablosuz erişime sahip mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilmesi işlemi genel olarak mobil ticaret (m-ticaret) olarak adlandırılmaktadır.

Bu genel tariftende anlaşılacağı üzere ürünlerin yada hizmetlerin kablosuz erişim cihazlarına uygun tasarlanan web siteleri yardımıyla satılması da mobil ticaret kapsamına girmekte ve mobil eticaret olarak adlandırılmaktadır.

Aşağıdaki işlemleri m-ticarete örnek olarak verebiliriz.

a. Mobil internet bankacılığı

b. Mobil bilet sistemleri

c. Mobil pazarlama

d. Mikro ödeme sistemleri

e. Bilgilendirme sistemleri

Mobil eticaretin avantajları

Mobil ticaret esnasında kullanılan cihazlar kişisel bilgisayarlara göre kullanım yaygınlığının daha fazla olmasından ve daha kolay taşınabilmesinden dolayı daha avantajlıdırlar.

Gerçek hayat senaryosu bir örnekle açıklayalım.

Bir şirketin bünyesinde çalışan akıllı telefona sahip bir satış pazarlama görevlisini düşünelim. Bu görevli firmadan firmaya dolaşarak hem müşteri ziyaretlerini hemde satış faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Yanında akıllı telefonla gezen bu görevli hem taşınabilir bilgisayarı gün boyu yanında taşımayarak daha az yorulacak hemde aldığı siparişi mobil uyumlu tasarlanmış bir web sitesi yardımıyla anında firmaya ulaştıracaktır.

Elbette mobil cihazlarla taşınabilir bilgisayarlar arasında yapabilecekleri işlem ve kapasiteleri arasında birçok yönde bariz fark vardır. Fakat bu bariz farklar yapılan işleme göre önem arzetmektedir ve sipariş senaryosu gözönüne alındığında bu tür işlemler için m-ticaretin kullanılmasının daha avantajlı olduğu görülecektir.

Mobil uyumlu sitelerin kullanım faydalarını çoğaltabiliriz.

Örneğin; insanlar bankada sıra gelmesini beklerken okey oynayabiliyorlar yada bir çevirmen/tercüman/öğrenci yabancı bir kelimenin anlamı lazım olduğunda kolayca siteden bulabiliyor.

Aynı şekilde işten eve dönmekte olan bir kişi çok rahat bir şekilde otobüsle seyahat ederken internetteki bir marketten alışverişini yapabilir ve aldığı ürünlerin eve teslim edilmesini sağlayabilir.

Her ne kadar Türkiye'de kusursuz şekilde bu tür bir uygulama yapan market sitesi olmasa da teknolojide ki gelişmelerin hızına göre bu sistemle çalışacak market sitelerinin açılmasının uzun zaman almayacağını söyleyebiliriz.

Mobil eticaretin en büyük avantajı zaman ve mekandan bağımsız bir alışveriş kolaylığı sunmasıdır.