microsoft surface

Apple'in iPad ürünü ile başlayan ve Amazon'un Kindle Fire ürünü ile devam eden tablet pazarında ki rekabet, Google'ın bu ay içerisinde açıkladığı Android işletim sistemli tabletini piyasaya sunacağını açıklamasıyla iyice belirginleşmişti.

Bu rekabete son olarak Microsoft firması da yepyeni ve oldukça iddialı bir ürünle katıldı.

Yazılım devi, sonbaharda çıkması beklenen Windows 8 işletim sistemini içeren yeni tablet bilgisayarını düzenlediği toplantı ile tanıttı.

Tablet bilgisayarın 2 farklı model olarak piyasaya sunulacağı bildirildi.

Tabletlerin bir modeli ARM/Windows RT tabanlı Microsoft Surface for Windows RT, diğer modeli ise x86/Windows 8 Pro tabanlı Microsoft Surface for Windows 8 Pro içerecek şekilde tasarlandı.

Her iki modelde 10,6 inçlik ekranla (HD ve full HD) ön ve arka kameralara sahip çoklu dokunmatik ekran, modeline göre Micro SD kartı, USB (2.0/3.0) yuvası, mini DisplayPort ve video çıkışı bulunacak.

Tablet bilgisayarlar, özel magnezyumdan yapılan kasaları sayesinde oldukça ince (9,3 mm ve 13,5 mm) ve ağırlıkları ise 676 ve 903 gram.

Yeni bir özellik olarak dahili stant da yerleştirilen her iki model için aksesuar olarak mıknatısla tutturulan dokunmatik klavye bulunuyor. Bu klavye aynı zamanda ekranı koruma görevi üstlenecek.

Microsoft, modeline göre 32 ila 128 GB dahili hafıza seçenekleriyle piyasaya çıkacak tabletlerin ABD'deki satış fiyatlarının model özelliğine göre 499 ila 829 dolar olacağını da açıkladı.