eticarette nasıl başarılı olabiliriz

Birçok firma internette sanal mağaza açarak satış yapmaya ve kazanç elde etmeye çalışmaktadır. Yeterli satış rakamını yakalayamayan sitelerde dahil olmak üzere ne yazık ki sanal mağaza açan firmaların göze batacak ölçüde bir bölümü başarısız olmaktadır. Bu sebeple bu makaleyi kaleme alma ihtiyacı hissettik.

Sanal mağazamızla yapacağımız ticarette başarılı olmak için neler yapabiliriz?

Gizli ücretlendirmelerden kaçının

Yapılan anketlere göre müşterilerin yaptığı alışverişlerde gizli ücretlerin eklenerek alışveriş rakamlarının arttırılması müşterilerin alışveriş yapmama nedenlerinin başında gelmektedir. Bu sebeple tüm finansal rakamların şeffaf bir şekilde müşteriye gösterilmesi gerekmektedir.

Yüksek kargo ücretlerinden kaçının

Müşteriler alışveriş yaparlarken ödeyecekleri kargo ücretlerinin yüksekliğinden dolayı alışveriş yapmaktan vazgeçebiliyorlar. Bu sebep istatistiklere göre alışverişi bırakmanın 2. sırasındadır. Müşterilerinize ne kadar az kargo ücreti ödetirseniz başarınız o ölçüde artacaktır. Bu sebeple belirli bir miktarın üzerinde ki alışverişlerde bedava kargo imkanı sunabilirsiniz. Bu size avantaj sağlayacaktır.

Alışveriş aşamalarınız daha az karmaşık olsun

Alışveriş tamamlanırken müşterilere ekstra ve gereksiz bilgilerin gösterilmesi ve sorulması müşterilerinizin siteden ayrılmalarına neden olan 5 önemli sebebin 4. sırasında yer almaktadır. Bu sebeple sipariş tamamlama esnasında birçok bilgiyi müşterilerinizden istemekten kaçının. Müşterilerinize hızlı ve kolay alışveriş için imkan sunmaya çalışın. Üyeliksiz alışveriş yapan müşterilerinizi siteye bağlamak için üyeliğin avantajlarından bahsedin ve üye olmalarını sağlayın. Müşteriyi sitenize üye yapmak sizin için her zaman karlı çıkacağınız bir durumdur.

Sanal mağazanızda canlı destek hizmeti verin

Müşterilerinize alışveriş esnasında canlı destek servisi sunarak siparişlerini tamamlarlarken yardımcı olabilirsiniz. Bu servis için canlı destek hizmeti veren bir firmayla çalışmanız gerekecektir. İnternette canlı destek servisini ücretsiz firmalar mevcut. Kullandığınız sanal mağaza yazılımınız size böyle bir sistemi sitenize ekleme imkanı veriyorsa mutlaka bu hizmeti kullanın. Ziyaretçiler sitenizde dolaşırlarken onlara destek hizmeti davetiyesi göndererek yardımcı olabilirsiniz. Satın alabilecekleri ürünler hakkında yardımcı olarak satın alma konusunda ikna edebilirsiniz. Canlı destek servisine ulaşılabilecek kısayolları sitenizin görünür yerinde bulunmaya özen gösterin. Bu hizmet satışları arttırmanın en etkili yollarından biridir.

Empati yapın ve kendinizi müşterilerinizin yerine koyun

Kendinizi sanal mağazanızı ziyaret eden bir müşteri olarak düşünün ve siteden, alışverişten neler beklediğinizi bir yere not edin ve sitenizi iyileştirmek için bu yönde adımlar atın. Ziyaretçilerinizle etkili iletişim kurmaya çalışın ve çeşitli anketler sunarak müşterilerinizin eğilimlerini belirleyin. Bu size hizmetinizi iyileştirmede yardımcı olacaktır. Sanal mağazanız ve sunduğunuz hizmet rakiplerinizden ne kadar farklı ise o ölçüde başarılı olacaksınızdır. Hatta müşterilerin sizi seçmesi için verdiğiniz hizmetleri belirten sayfalar oluşturabilirsiniz.

Ürünlerinizle ilgili müşterilerin ihtiyaç duyabileceği bilgileri verin

Sanal mağazalar genelde ürün detay sayfalarına çok fazla önem vermiyorlar. Online satışın en can alıcı noktası müşteriye ürün hakkında bilgi verebilmektir. Müşteri ihtiyaç duyduğu bilgileri aldığı zaman ürün hakkında karar vermesi kolaylaşacaktır. Ayrıca ürünlerle ilgili detaylı bilgilerin verilmesiyle müşteri sizin siteniz hakkında olumlu düşünmesine neden olacaktır.

Ziyaretçilerinize ilgili ürünler önererek dikkatlerini çekin

Örneğin bir ziyaretçi sitenizde bir ürünü inceliyor. O ürünün sayfasında benzer ürünleri göstermek avantaj sağlayacaklar. Bu ürünü inceleyenler şunlarıda inceledi gibi. Veya diğer bir örnek vermek gerekirse; Bu ürünü alanlar şu ürünleride aldı gibi. Bu verdiğim iki örnek aslında aynı anlama gelmektedir.

Müşterilerin sitenizde yorum yapmalarını sağlayın

Bugün birçok online alışveriş sitesi müşteri yorumlarına gereken önemi vermemektedir. Aslında müşteri yorumları çok önemlidir. İnternetten alışveriş yapan bir kullanıcı olarak diyebileceğim şey; alışveriş yapmadan önce ürünlerimi tespit ederim ve daha sonra ürün yorumlarını okuyarak karar veririm. Bazen en ucuz ürün değilde en olumlu yorum yapılan ürünleri alırım. Verilen örnektende anlaşılacağı üzere müşteri yorumları gerçekten önemlidir. Sanal mağazanızda müşterilerinizi etkilemek için yorumları kullanın. Müşterilerinizin ürünlerinize yorum yapmaları için onları mutlaka teşvik edin. Bu çabanızın size kazanç olarak geri döneceğini unutmayın.

Güvenlik ve test sertifikalarınız mevcutsa bunları sitenizde mutlaka gösterin

İnternetten online alışveriş yapılmasının az olmasını sebeplerinden biri de güvenlik zaafiyetleridir. Yapılan anketlere göre ziyaretçilerin ikinci sırada olan vazgeçme nedeni sanal mağazaya karşı olan güvendir. Bazen etrafımızda "şu site hacklendi bu kadar kredi kartı çalındı" şeklinde çeşitli haberler duymuşuzdur. Bu tür sebeplerden dolayı insanlar sanal mağazalardan online alışveriş yaparlarken 2 kere düşünüyorlar. Her siteden kredi kartı ile alışveriş yapmıyorlar. Sitenizden alışveriş yapacak ziyaretçilerin endişelerini azaltmak için güvenlikle ilgili sertifikalarınız varsa bunları göstermelisiniz. SSL sertifikanız bunların başındadır. Diğeri ise; HackerSafe adlı McAfee firmasının verdiği güvenlik hizmeti vardır. Bu servis online mağazanızın zayıflıklarını her gün test eder ve herhangi bir sorun bulduğu zaman size bildirir. Bu servisin yaptığı test sonuçlarını bir logo şeklinde sitenizin uygun bir yerinde gösterebilirsiniz ve sitenizin güvenli olduğunu vurgulayabilirsiniz.

Ürün listeleme ve arama sonuçlarını iyileştirerek ürünlerin bulunmasını kolaylaştırın

İnternette alışveriş yapan kullanıcıları en büyük sıkıntılarından bir tanesi aradıkları ürünü bulamamalarıdır. Sanal mağazanızda ki ürünleri müşteriler aradığı zaman ne kadar az alakasız listeleme sonucu gelirse ziyaretçileriniz ürünü o kadar kolay şekilde bulabileceklerdir. Sitenizin ürün filtrelemesinin gelişi güzel değilde gayet sağlıklı bir şekilde çalışması müşterilerin aradıkları ürünlere ulaşmalarını ve satışlarınızı arttırmada yardımcı olacaktır. Buna ilave olarak ürünlerle ilgili yorumların ve ürüne verilen puanlarında ürün detaylarında gösterilmesi müşteriler üzerinde pozitif etki yaratacaktır. Bazen yorumlar dahi müşterleri ürünü satın almaya ikna edebiliyor.

Sitenizde bulunan ödeme metodlarını arttırın

Alışveriş sitelerinin bir çoğu banka havalesi ve kredi kartı ile ödeme sistemlerini kullanmaktadır. Bu hizmetlere ilave olarak paypal, mobil ödeme, kapıda ödeme gibi ödeme türlerini müşterilerinize sunarsınız satışlarınızı arttırabilirsiniz. Örnek olarak paypal kullanımını düşünürsek bazı insanlar sadece paypal ödeme sistemi yok diye sitelerden alışveriş yapmaktan vazgeçebiliyorlar. Sanal mağazanızda bu tür ödeme sistemlerini kullanarak müşterilerinizi farkında olmadan alışveriş yapmaya ikna edebiliyorsunuz.

Kampanyalar düzenleyin

Online alışveriş mağazanızda çeşitli kampanyalar düzenleyerek müşterilerin ilgisini çekmeye çalışın. İndirim çekleri ve hediye kuponları gibi imkanları kullanın.