eticarete nasıl başlayabilirim

Eticaretin popülaritesi Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de her geçen gün artmakta. Son yıllarda Türkiye'de ki eticaret sektörü her sene %60-%70 civarında büyüme gerçekleştirmedir. En az 3 sene daha bu performansın sürmesi beklenmektedir.

Biz de bu büyüyen pastadan pay almak için eticarete girmek istiyoruz ne yapmamız gerekiyor?

E-Ticarete başlangıç

Öncelikli olarak eticarete girip girmeyeceğimize karar veriyoruz. Bu noktada karar verdiğimizi varsayarak ilk olarak diyebileceğimiz şey şu olacaktır; Ticaret her zaman için kazandırır. Az yada çok. Bu miktar bize bağlıdır. Ticaret aynı ürün yetiştirmek gibidir. Bakarsak bağ olur. Bakmazsak dağ olur. Ticaret yaparken işimizi dürüst bir şekilde yapmalıyız. Dürüst olmayan yollara saptığımızda ticaret yapamaz duruma geliriz. Dürüstlüğün ilk noktası ise tüm yapacağımız işlemlerin hukuki kurallara uygun şekilde yapılmasıdır. Herşeyi dürüstlük ve hukuki kurallara uygun şekilde yaptığımızda güzel güzel internette para kazanabiliriz.

Sanal mağazamız için kullanacağımız sistemi seçmek

Sanal mağazamızdan satış yapabilmek için yazılım altyapısına ihtiyacımız var. Bu noktada 2 seçenek karşımıza çıkacaktır.

a) Açık kaynak kodlu ücretsiz diye tabir edilen sanal mağaza yazılımı kullanmak

Programlama konusunda yada bilgisayar sistemleri konusunda uzman ve sanal mağazanızı açtıktan sonra site ile ilgili çıkacak teknik sorunları çözecek teknik bilginiz varsa açık kaynak kodlu ücretsiz eticaret yazılımları kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle hosting ve domain almanız, hostinginizi aldıktan sonra eticaret yazılımını hostinginize kurarak diğer işlemleri yapmanız gerekmektedir.

b) E-Ticaret altyapı hizmeti veren bir firmadan e-ticaret sistemi kiralamak

Teknik bir bilginiz yoksa bir firma ile anlaşarak sanal mağaza yazılımı kiralayabilirsiniz. Bu işi yapan firmalar size kurulmuş sistemin kullanıcı bilgileri gönderirler. Sitenizin hostingi ile ilgili tüm işlemlerini yaparlar. Teknik konuda kafanız rahat olur ve sıkıntı çekmezsiniz. TüccarNet olarak eticaret altyapı konusunda ve diğer tüm teknik konularda size hizmet verebiliriz.

Sanal mağazamız için şirketimizi kurmak ve sanal pos almak

Bankalardan sanal pos alabilmek için hukuki olarak şirket olmanız gerekmektedir. Bu yüzden şirket kurulum işlemlerini yapmanız gerekiyor. Şirketinizi hosting ve domain almadan önce yada eticaret yazılımını kiralamadan önce kurarsanız faturaları sizin şirketinizin adına kesilecektir.

Şirket kurulum işlemleri için bir muhasebeci ile anlaşarak gerçekleştirebilirsiniz. Şahıs şirketleri genelde 1 günde kurulabilmektedir. Evinizin bir odasını çalışma ofisi yaparak işlemlerinizi bu ofisten yönetebilirsiniz. Profesyonel olarak yapacaksanız iş hanlarının veya merkezin biraz daha dışında kalan binalarda bir yer tutabilirsiniz. Online satış yapabilmek için merkezi bir yerde veya 1. katta bir ofise ihtiyacınız olmayacaktır. Hem de maliyet açısında daha düşük bir bedel ödersiniz.

Bankalara şirketimizi kurduktan sonra sanal pos için müracat ediyoruz.

Bankalara sanal pos için müracat edildiğinde banka sizden ticari bilgilerinizi istemekte ve sitenizde SSL sertifikasının bulunmasını mecburi tutmaktadır. SSL için Rapid SSL, Comodo gibi firmalardan SSL alıp sitemize kurmalayız. Sanal mağaza yazılımını kiraladığınızda kiralayan firma sizin için bu işlemleri de yapacaktır.

Banka sitenizi inceledikten sonra size sanal pos için onay verecektir. Sanal posu alırken bankalarla taksitlendirme ve faizler konusunda anlaşma yapıyoruz.

Sanal mağazamızdaki ürünler için tedarikçi bulmak

Sanal mağazamızı kurduk fakat ürünlerimiz yok. Bilgisayar sektöründe faaliyet gösteren bir firma iseniz Index, Penta gibi firmaların XML entegrasyonlarını kullanabilirsiniz ve tedarikçilerin ürünlerini kendi sitenize otomatik olarak ekleyebilirsiniz. Bir çok sektörde sanal mağazası olan toptancılar XML entegrasyonu ile ürünlerini satmak isteyen sitelere vermektedirler. Bu toptancıları sitelerini internette çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz.

Veya çevrenizde spot ürünler satan bir firma varsa bu firma ile anlaşma yapabilirsiniz. O firmanın ürünlerini sitenizde satabilirsiniz. Bu noktayı gözümüzde fazla büyütmeye gerek yok. Birazcık cesaretle bu iş kolayca çözümleniyor.

Kargo firmalarıyla anlaşma yapmak

Sanal mağazamızda ürünlerimizi sattığımız zaman müşterilerimize gönderebilmek için çeşitli kargo firmalarıyla anlaşma yapmamız gerekmekte. Herhangi bir kargo firmasının bir şubesine giderek bu anlaşmayı çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Birden fazla kargo firması ile anlaşma yapmak iyi bir seçim olacaktır.

Kargo firmasının Türkiye'de şube yaygınlığı ne kadar fazla olursa ürünlerinizin teslim edilme süreleri hem o kadar kısa olacak hem de müşterileriniz verdiğiniz hizmetten memnun kalacaktır. Bu sebeple iyi bir kargo şirketiyle anlaşma yapmanız sizin için faydalıdır.

Ürünlerimi nasıl satıp kazanç elde edeceğim?

Şu ana kadar anlattıklarımız cesaretle ve biraz çabayla çözümlenebilecek konular. Aslında sanal ticaretin en can alıcı noktası ürünleri satıp kazanç elde etmekte. Bu konuda neler yapabiliriz hemen buna değinelim.

Ziyaretçilerimizi (potansiyel müşterileri) kendi sitemize çekebilmek için çeşitli adımlar atmamız gerekiyor. Bu adımların en başında reklam yapmak geliyor. Reklam yapmadan önce kullanmış olduğumuz sanal mağaza yazılımının SEO özelliklerini kullanarak sistemimizde bulunan ürünlerin sayfa adlarını, meta keywords (anahtar kelimeler), meta title ve description (sayfa başlıkları ve açıklamalarını) ayarlıyoruz. Zamanımızı ayırıp ürünlerimizin özelliklerini düzenliyoruz. Unutmamalıyız ki sanal mağazamızda bulunan ürünleri iyi şekilde yönetmeli ve sitemizle ilgilenmeliyiz. İlgilenmediğimiz taktirde sitemizle yeteri kadar kazanç elde edemeyiz.

Ürünlerin açıklamalarını, resimlerini diğer bilgilerini düzenliyoruz ve google gibi arama motorlarında bulunabilirliğimizi arttırıyoruz. Google Adwords gibi reklam verme araçlarını kullanarak sitemizin tanıtımını internet dünyasında yapıyoruz ve müşterilerimizi bekliyoruz.

E-ticaret işinin zor olduğunu ve birçok sorunu aşamayacağımızı gözünüzde büyütmeyin. Sanal mağazanız için göstereceğiniz çaba bir şirket kurup gerçek dünyada ticaret yapmakla eşdeğerdir. Gerçek hayatta nasıl bir dükkan kurup satış yaptığımızda çaba göstereceksek aynı şekilde bu çabayıda sanal dükkanımız için göstermeliyiz. Sanal dükkanın en avantajlı yönü maliyetinin daha az olmasıdır.

Sanal mağaza kurarak ticaret yapmak istiyorsanız TüccarNet olarak gerek altyapı gerekse diğer tüm teknik ve hukuki konularda size yardımcı olmaya hazırız.