eticaret tedarikçi entegrasyonu ve seo

İnternette kullanıcılar çeşitli bilgileri ararken Google veya diğer arama motorlarını sıklıkla kullanırlar. Bir kullanıcı arama motorunda bir cümle yazıp arattığı zaman genelde ilk sayfada çıkan firmalar daha şanslıdırlar. Kullanıcılar genelde bu sitelerden bir veya birkaçını ziyaret ediyorlar.

Bu yüzden, web sitesi olan her firma arama motorlarında (özellikle Google'da) ilk sırada yada sayfada çıkmayı istemektedir. Bunun gerçekleşebilmesi için SEO çalışmasının yapılması gerekmekte ve SEO için firmalar bu alanda faaliyet gösteren çeşitli firmalardan destek ve hizmet almaktadırlar.

SEO çalışmasının en zor yapıldığı site türlerinden birisi e-ticaret siteleridir ve SEO çalışmasını eticaret siteleri için zorlaştıran en büyük 2 etken ise;

1. Penta, Index veya diğer tedarikçilerin XML entegrasyonlarının kullanılması,

2. E-ticaret sitelerin içeriklerine önem verilmemesi,

olarak sayılabilir.

SEO çalışması yapmak; sitenizi internette başka sitelere kaydetmek ve URL yapısından ibaret değildir. E-ticaret siteniz güzel bir URL yapısına sahip olsa veya başka sitelere kaydedilmiş olsa bile SEO'da sayfa içeriklerinin önemi büyüktür. Fazla bilgi içermeyen sayfaların yada başka sitelerde daha önce kullanılmış içeriklerin bulunduğu kopya sayfaların SEO puanları düşük olacaktır.

Google ve diğer arama motorlarının yıllar boyunca evrimleşmesi sonucunda sahip olduğu yüzlerce SEO puanlaması kriterlerinden biri sitenizin güncelliği ve sunduğunuz bilgilerin tazeliğidir. Bu sebeple başka sitelerden kopyalanmış içerikler sitenizi sıradanlaştıracaktır.

XML entegrasyonlarının yaptığı şey; başka sitelerde tekrar edilmiş ürün bilgilerini tekrar sizin sitenize eklemesidir ve ne yazık ki genelde üreticiler de ürün açıklamaları koymadığından dolayı sayfanızın içeriği hem çok sıradan hemde kopya olacaktır.

Şu anda belki de sitenizde bir tedarikçiye ait entegrasyon kullanıyor olduğunuzdan dolayı bu kadar ürünü tek tek elle mi gireceğim diye düşünüyorsunuzdur!

E-ticaret sitelerinde SEO çalışması nasıl olmalıdır?

E-ticarette xml entegrasyon kullanarak yüzlerce hatta binlerce ürünü hem otomatik olarak mağazamıza eklemek hem de seo puanımızı yükseltebilmek için neler yapabiliriz?

Aslında sahip olduğumuz birkaç alternatif var. Yapmamız gerek ilk şey: Sitenize eklenmiş olan ürünlerin bilgilerini düzenlemek. Ürünlerin adları, ürünlerin açıklamaları başta olacak şekilde ürünü açıklayıcı tüm bilgiler düzenlenmelidir. Bu şekilde ürün detay sayfalarınızın içeriğini hem zenginleştirebilir hemde sitenizin kopya site olmasının önüne geçebilirsiniz.

Bunun yanında kullanmış olduğunuz eticaret sistemi size sayfa adlarını ve web sayfalarının meta bilgilerini düzenleme imkanı veriyorsa mutlaka bu bilgileri de düzenleyin.

Bu bilgilerin düzenlenmesi arama motorları için en az sayfa içerikleri kadar önemlidir.