bounce rate nedir nasıl düşürülürBounce rate, Türkçeye en uygun şekilde "sıçrama oranı" olarak tercüme edilse de Google Analytics özet ekranlarında "hemen çıkma oranı" olarak isimlendirilmiştir ve bu oran internet sitesi sahipleri için çok önemli bir ölçü birimidir.

Bounce Rate yüzdesi sitenizi ziyaret eden internet kullanıcılarının sitenize giriş yaptıktan sonra sitede ne kadar gezinerek çıktığını size göstermektedir. Bu nedenle bu ölçüt bir sitenin başarısı için temel ölçü birimi olarak kabul edilmektedir.

Bounce rate oranının düşük olması sitenin başarılı olduğu anlamına gelmektedir.

Bounce rate (Hemen çıkma oranı) nasıl oluşur?

Web sitenizi görüntüleyen bir ziyaretçi aşağıdaki işlemleri yaptığı zaman Bounce (sıçrama) oluşmaktadır.

- İnternet tarayıcısının "Geri" butonuna tıklarsa,

- İnternet tarayıcısını kapatırsa,

- Sayfanız üzerinde ki reklamlardan birine tıklarsa,

- Sitenizden diğer sitelere verilen linklerden birine tıklarsa,

- Tarayıcısının arama kutusuna birşey yazıp arama yaparsa,

- Tarayıcısında yeni bir adres yazıp başka siteye giderse,

Bu işlemlerin yanında Bounce rate oranını etkileyen başka faktörlerde bulunmaktadır.

Bounce Rate oranını etkileyen faktörler nelerdir?

1. Reklamlar

Sitenizde reklam kullanıyorsanız reklamların yerleşimine özen gösterin.

Sayfalarda çok sayıda reklam yayınlanıyorsa bu hem sayfaların karmaşıklaşmasına hemde kullanıcıların yayınladığınız reklamlara istemeden tıklayarak sitenizden başka sitelere yönlenebilmesine neden olacaktır.

2. Sitenin yüklenme hızı

Sitenizde ki sayfaların yüklenme hızlarını arttırın. Sitenizi görüntülemek isteyen kullanıcıyı ne kadar bekletirseniz ziyaretçinin ayrılması o ölçüde artacaktır. Bu sebeple sitenizin görüntülediği bilgi miktarına oranla mümkün olduğunca hızlı çalışması önemlidir.

Sitenizin hızlı açılmasını başlıca etken faktörler şunlardır;

- Sayfaların içerdiği bilgi miktarı

Özellikle eticaret sistemlerinde sayfalarda çok sayıda ürün bulunması demek sayfanın oluşturulması esnasında veritabanından çekilecek bilgi miktarının artması ve veritabanına yapılan bağlantı sayısının artması demektir. Veritabanından çok miktarda veri çekimi sayfanın oluşturulma süresini uzatacaktır.

- Sayfaların hazırlanmasında kullanılan teknoloji

Sayfaların hızlı oluşturulması sitenin altyapısında kullanılan teknoloji ile doğru orantılıdır. Eski teknolojiler yeni sunucu sistemlerinde fazla desteklenmemekte ve kimi zaman işletim sisteminin güncellenmesi büyük performans sorunlarına neden olmaktadır. Bir örnekle açıklarsak; özellikle bir e-ticaret sitesinin aynı anda çok kullanıcıya hizmet verebilmesinin yolu data caching (veri önbellekleme)  mekanizmasından geçmektedir. Eski programlama teknolojileri data caching mekanizmasını desteklememektedir. Sitenizin yeni programlama teknolojileri ve araçları kullanılarak hazırlanmış olması bu açıdan öneme sahiptir.

- Web sitesinin barındırıldığı sunucu

Bir sunucu üzerinde ne kadar çok web sitesi varsa veya sunucunun lokasyonu müşterinin bulunduğu yere ne kadar uzaksa sayfaların açılma hızı o oranda düşer.

Örneğin; Türkiye'de hizmet veren bir firma sunucusunu Almanya veya Amerika'da kiralarsa Türkiye'den siteye bağlanan bir kişi iletişim konusunda yavaşlık yaşayacaktır. Türkiye'nin özellikle yurtdışı internet çıkışları her zaman dolu olduğu için yurtdışı sitelere yapılan bağlantılarda yarım saniye gibi yavaşlama olmaktadır. Özellikle Amerika'ya yapılan bağlantılarda bu daha fazla hissedilmektedir. Türkiye'de 500-700 milisaniyede sayfayı görüntülenen bir sunucunun eşdeğeri Amerika'da olsa sayfanın görüntülenme süresi 1300-1500 milisaniye olacaktır.

Sayfaların oluşturulma hızını belirleyen diğer faktörlerden birisi de web sunucunun özellikleridir.

3. Sayfa içerikleri

Kullanıcıların dikkatini çekmek için sayfa içeriklerine önem verin. Kullanıcıya aradığı konuda faydalı ve ilgisini çekecek bilgiler verdiğiniz taktirde hem sitede kalmasını hemde diğer sayfaları ziyarete teşvik etmiş olursunuz.

Sayfa içerikleri aynı zamanda sayfaların ve sitenin yüklenme hızını doğrudan etkilemektedir. E-Ticaret sitelerinde sayfaların çok karmaşık olması bir yönde kullanıcıyı olumsuz etkilemektedir. Ekranda çok fazla sayıda ürün göstermek yerine az öz ve önemli ürünleri listeleyerek ürünlerin açıklamalarına ve yorumlarına önem vermek daha iyidir.

Unutmayın ki; müşteri ürün almak için sitenizi ziyaret etmektedir ve bu sebeple ürün hakkında detaylı, müşteriyi doyurucu bilgilerin verilmesi önemlidir.

Sayfa içerikleri SEO açısından da önemlidir. Bir kullanıcı Google gibi bir arama motorunda bir kelime yazıp arattığı zaman karşınıza sizin sitenizinde bir sayfası gelecektir. Eğer o sayfanın arama anahtar kelimesi arama motorunda kullanıcının arattığı kelime ile eşleşmiyorsa ziyaretçi sayfayı açıp bakacak ve aradığı bilgi karşısında olmadığı için sitenizi terkedecektir. Bu nedenle SEO çalışmalarında sayfalar için belirlenen anahtar kelimeler çok önemlidir.

Bunun yanında Meta taglar ve sayfa adları da ayrıca önem arzetmektedir.

4. Site tasarımı

Sitenizin tasarımı müşterinizin ilgisini çeksin, tasarımlarda renk uyumuna ve okunabilirliğe önem verin.

Site tasarımı doğrudan sayfa içeriklerini ve ayrıca sitenin hızına etki etmektedir. Bu yüzden sitelerin uygun şekilde tasarlanması gerekmektedir. Özellikle mobil cihazlarda gösterilecek web sitelerin oldukça dikkatli tasarlanması gerekir. Ekran ebatları küçük olduğu için harf büyüklüklerinin uygun şekilde olması gerekmektedir.

5. Navigasyona önem verin

İnternet kullanıcıların sitenizin diğer sayfalarına ulaşabilmesi için navigasyon menülerinin rahatlıkla görünebilir olması önemlidir.

Örneğin bu sayfada sağ tarafta diğer makalelere ulaşabilmek için navigasyon menüsü kolayca görüntülenmektedir ve linkler gruplandırılmıştır. Bu navigasyon menüsünü sayfanın üst kısımlarına yerleştirmiş olsaydık ziyaretçi oldukça sıkıntı yaşayacaktı.

Navigasyon menülerinin yerleşimi site tasarımı ile doğrudan orantılıdır. İyi tasarlanmış rahatça gezinebilen bir sitenin Bounce rate oranı düşük olacaktır.

6. Sayfalarınızda vereceğiniz mesaj kesin olsun

Örneğin; yeni bir ziyaretçi arama motorunda sitenizi buldu ve sitenizin ana sayfasını ziyaret etti.

Bu sayfanın açılışında görünür bir yerde sürekli değişen resimlerden oluşan bir animasyon kullanarak müşteriyi kısa ve öz cümlelerle bilgilendirmek sitenizin amacını ve vereceğiniz mesajınızı ziyaretçiye ulaştırmanın en hızlı yolu olacaktır.

Bu şekilde kullanıcının hem dikkati çekilmiş olur hemde diğer sayfaları ziyaret etmesi için teşvik edilmiş olur.

Bir diğer örnek vermek gerekirse; e-ticaret paketi kiralayan TüccarNet olarak ana sayfamızda bir animasyon bulunmakta ve bu animasyonda kısa ve öz başlıklarla kullanıcılar e-ticaret paketinin içeriği hakkında bilgilendirilmektedir.

7. Kullanıcının dikkatini dağıtmayın

Ziyaretçiniz sitenizin içeriği ile ilgili olmaya başladığında dikkatini dağıtmamaya özen gösterin.

Örneğin; bu makalenin satır aralarında reklamlar ya da ekrana zamansız gelen popup pencereler olmuş olsaydı bu durum dikkat dağıtıcı olurdu ve olumsuz bir etki yaratırdı.

Aynı şekilde blog yazarlarınında en sık düştüğü hata budur. Paragraf aralarında ki reklamlardan daha can sıkıcı birşey olmamaktadır.

Canlı destek kullanan e-ticaret sitelerinde site sahiplerinin dikkat etmesi gereken konu ise canlı destek talebinin müşteri tarafından başlatılmasıdır. Site sahibi olarak canlı destek talebi gönderimini en az seviyede tutmalıyız.

Kullanıcı ürün detaylarınızı okurken "yardımcı olalım" talebinin gönderilmesi potansiyel müşterinin dikkatini dağıtacaktır.

Web sitemin bounce rate yüzdesi kaç olmalıdır?

Bounce rate oranı sitelerin türlerine göre değişiklik göstermektedir. Mümkün olduğunca düşük olması sitenin başarılı olduğunu gösterir.

İnternet dünyasında ortalama bounce rate oranı %50 olarak kabul edilmektedir. Eğer siteniz %60 üzerinde bir orana sahipse endişelenmelisiniz, oran %80'in üzerinde ise sitenizle ilgili çok önemli bir sorun vardır.

Hemen çıkma oranlarına kısaca örnek vermek gerekirse, youtube gibi video gösterim sitelerinde %5 - %15, haber sitelerinde %5 - %30, blog sitelerinde ise %25 - %50, eticaret sitelerinde ise %20 - %50 aralığındadır.

Sitenizin yaklaşık olarak bu aralıklarda bounce rate oranına sahip olması sitenizin iyi durumda olduğunu göstermektedir.