b2c eticaret yazılımı

İngilizce'de "Business to Consumer" olarak ifade edilen ve Türkçe'de "İşletmeden Tüketiciye" anlamına gelen bir eticaret modelidir.

Dünya'da ilk kullanılan eticaret türü olmakla birlikte bu ticaret türünün amacı mevcut/potansiyel müşterilere daha kolay ve daha düşük maliyetle ulaşarak online satış yapabilmektir.

B2C e-ticaret sistemi, günümüzde kullanılan eticaret modelleri arasında en çok paya sahip olması ve en hızlı gelişmeyi göstermesi, bir çok müşteriye hızlıca/kolayca ulaşma imkanı sunması ve başlangıç maliyetlerinin düşük olması sebebiyle tüm işletmeler tarafından en çok benimsenen online ticaret modelidir.

B2C e-ticaret denince insanların aklına "son müşteriye elektronik, telefon, giyim gibi ürünlerin satışını yapan sanal mağazalar" gelse de bu ticaret türü son müşteriye satış yapan tüm siteler için geçerlidir. Örneğin; Türk Hava Yolları'nın bilet satış sitesi, turizm firmalarının tatil rezervasyon siteleri B2C sistemidir.

B2C eticaret mağazalarında, ürünlerin fiyatları ve ürünlerle ilgili diğer bilgiler açık ve net bir şekilde yayınlanır. Ürünlere ait teslimat koşulları, garanti koşulları, fiyatları ve diğer özellikleri siteyi işleten üretici veya satıcı tarafından tek taraflı olarak belirlenir ve tüketiciye/alıcıya sunulur. B2C e-ticaret modelinde tüketiciler/alıcılar şahıs da olabilir, perakendeci bir satış kanalı da olabilir.

B2C ticaret modelinde bu modele uygun bir e-ticaret sitesinin (e-mağaza) olması, e-mağazada satılan ürün yada hizmetle ilgili bilgilendirme yapılması ve ayrıca ödeme sisteminin olması şarttır. Bu şekilde tüketici/alıcı aradığı ürünü inceleyecek ve uygun olan ödeme koşulunu kullanarak satınalma yapabilecektir.

B2C e-mağaza sisteminin sağladığı avantajlar nelerdir?

1. 7 gün 24 saat açık olan bir sanal dükkan ile yılın 365 günü sipariş alabilme olanağı.

2. Firmanızın internet dünyasında reklamını kolayca yaparak ve sunduğu hizmet/ürünlerini tanıtarak marka bilinirliğinizi arttırabilme avantajı.

3. Herhangi bir aracı olmadan, direkt müşteriye ulaşabilme fırsatı.

4. E-ticaret sitenizdeki geri bildirim sistemi ile müşterilerin istek ve taleplerini yakından izleyerek müşterilerin taleplerini daha iyi anlama ve müşteri memnuniyetini arttırabilme fırsatı.

5. Kendi yerel pazarınızla yetinmeyip, diğer pazarlara da açılabilme ve rekabet gücü elde edebilme imkanı.

6. Yurtdışı pazarlara açılarak büyük firmaların sahip oldukları ihracat imkanlarını yakalayabilme fırsatı.

7. Pazarlama faaliyetleri için gerekli olan personel, zaman ve araç maliyetlerinden tasarruf ederek verimliliği arttırabilme avantajı.

8. Müşterilere ulaşmada zaman, mekan gibi çeşitli zorlukların ortadan kaldırılarak kolayca satış yapılabilmesi.