b2b e-ticaret modeli

İngilizce'de "Business to Business", Türkçe'de ise "İşletmeden İşletmeye" olarak adlandırılan, işletmelerin kataloglar oluşturarak ürünlerini ve hizmetlerini diğer işletmelere satması üzerine kurulu olan e-ticaret modelidir.

Örnek;

a. Intel'in Dell'e işlemci satması,

b. Bir firmanın distribütörüne ürün satması,

c. Bir firmanın kendi bayisinden ürün alım isteği alması,

d. Firmaların ihale taleplerini paylaşması

B2B e-ticaret modeli nasıl çalışır?

B2B e-ticaret modelinin çalışma şekli genel olarak şu şekilde gösterilebilir.

b2b e-ticaret modeli nasıl işler

Bu model doğası gereği kapalı bir sistemdir. Son kullanıcılar fiyatları görmeyeceklerdir. Ürünü almak isteyen işletme sisteme giriş yaptıktan sonra fiyatlar gösterilmelidir.

Bu e-ticaret modelinde öncelikli olarak satıcı işletme kurmuş olduğu internet sitesine pazarladığı ürünleri girecektir. Kargolama, taksitlendirme, indirimler gibi satış kurallarını oluşturacaktır. Siparişin oluşturulması sonrasında ki tahsilatın yapılabilmesi için ödeme sistemlerinin gerekli ayarlarını yapacaktır.

Ürünü satın alacak işletme web sitesine kendisine tahsis edilmiş olan kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparak ürünleri inceleyerek alışveriş sepetine ekleyecek ve siparişini tamamlayacaktır. Siparişini tamamlama esnasında satıcı işletmenin belirlediği kurallara göre tahsilat işlemi yapılacaktır.

Satıcı işletme alıcı işletmenin siparişini aldıktan sonra; siparişi açılan ürünleri yapılan kargo seçimine göre gönderecektir.